2015. október 11., vasárnap

Da Vinci a Tescoban

Korunk Leonardoja a Tescoban árufeltöltő.     
Bartók várja, hogy klippje néhány százezres nézettséget produkáljon. Akkor talán majd fizet némi pénzt a Youtube. Magyarország kis ország, itt csak a mulatós műfaj ér el rentábilis nézettséget. Bartóktól ez a műfaj távol áll.
Barátja és sorstársa, Kodály végre rendezte anyagi helyzetét: az egyik kereskedelmi tévé tehetségkutató műsorában zsűri tag. Azóta ismeri az egész ország.
Bunuel forgatókönyvét ötödször utasította el a filmgyártással megbízott Teljhatalmú Pénzosztó. Mert nincs benne elég akció. Semmilyen akció sincs, de még story sem. Olyan „művészi értékű” hülyeségekre pedig nem herdálnak állami pénzt, ami még a tizedét sem hozza vissza a költségeknek.
Stróbl Alajos örül: állami megbízatást kapott. Mint annak idején az Operaház építésekor. A magyar labdarúgás most épülő szentélyébe carrarai márványból kell kifaragnia az örökkévalóságnak, ezúttal nem Lisztet és Erkelt, hanem e csodálatos játék, egyben a magyar újkori történelem legendáit az Aranycsapat tagjait. (Az 1986-os mexicói VB-n (le)szereplő válogatott szövetségi kapitányának A gondolkodó szerinti megformázásra a felkérést Rodinnak küldték meg.)
Hemingway egy gyorsétteremben mosogat. Ingyen ír blogot egy, a tulajdonosoknak többmilliós hasznot hozó portálnak. A portál „sajnos” fizetni nem tud. De teret ad a blognak. Örüljön a firkász, hogy sokan olvassák. Hemingway örül. A portál tulajdonosai, a Pénzek Urai is. Ezek a csodatevő, termelést racionalizáló menagerek mindent megoldanak. Jöhet az újabb leépítés. Felesleges újságírókat állásba alkalmazni, mikor a külsős, önként jelentkező tollforgatók küldik az írásokat. Nekik még annyit sem kell fizetni, mint hajdanán azoknak a bloggereknek, akik tehetségüket naponta aprópénzért árusították, mint Ady, Heltai, Krúdy, Karinthy, Kosztolányi, Márai… Akiknek szerencséjük volt, hogy az akkori laptulajdonosoknak nem jutott eszébe a Nagy Ötlet: meg kell versenyeztetni őket, írjanak csak buzgón naponta és valamelyikük majd kap ötven pengőt! Hadd örüljön! Egyszer az egyik, másik hónapban a másik. Kétszer ugyanaz nem nyerhet, ha kitartóan írnak, mindenki sorra jut.
            Az egyetlen, akinek időben megjött a józan esze Rimbaud. Felhagyott a versfaragással és felcsapott fegyverkereskedőnek. Válság mindig lesz, fegyver mindig kell. Az emberek nem a szépen csengő verssorokból, hanem a fegyverek durrogásából értenek.

            Egyébként is: mi szükség ezekre a haszontalan művészekre, alkotókra? Tevékenységükkel növelik akár egy ezred százalékkal is a GDP-t? Az elmúlt évszázadokban az írók megírtak minden remekművet, a festők festettek annyi képet, hogy megteltek a múzeumok és a minisztériumok falai, az operákban eleve nem játszanak kortárs műveket. Újabb művészi alkotásokra nincs igény, ilyesmit már senki sem rendel, ennek ellenére ezek a szerencsétlen éhenkórászok csak nem értenek a szóból, csak nem tudják visszafogni magukat: írnak, festenek, zenélnek, szavalnak. Akár árufeltöltés, mosogatás után, közben. Irracionális késztetésüket nem tudja visszaszorítani a mai pénzközpontú világ racionalitása. Valamiben reménykedve ellenállnak, mint a mohikánok az Új Világ hódításának.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése