2017. október 14., szombat

Farkasnyúzó


Az egyik legócskább élcelődés valakinek a nevén, vezetéknevén szellemeskedni. Intelligens ember ilyent nem tesz, de mindig akad olyan bunkó, akinek felvillan a „Poén!” lámpa az agyában, amikor nem mindennapi, furcsa, magában bohó vagy kétértelmű nevet hall bemutatkozáskor. Magam is megtapasztaltam ezt a helyzetet, főleg délszláv környezetben, amire a következőképpen szoktam reagálni: „Ha-ha-ha (ironikusan), nagyon vicces!” Majd visszakérdezek: „Mit gondol, az elmúlt évtizedek során hányszor kellett önhöz hasonló szellemes emberektől fogadni ezt a poénkodást?"”Ha fizikailag nem túl erős az illető esetleg még hozzáteszem: „A riposzt tükrözi a szellemi szintet”.

            Ha már a délszlávokat említettem: köztudott, hogy a délszláv vezetéknevek többnyire –ić –re végződnek, Vajdaságban gyakori az –ov, - ev végződés, hasonlóan mint a macedónoknál, bolgároknál, ahol a – ski végződés is jellemző. Vannak viszont egészen furcsa és sok esetben mókás vezetéknevek, amelyek első sorban a likai vagy Likából származó (Vajdaságban „lícsányoknak” nevezi őket a köznép) szerbeknél észlelhető. Például a Gaće. Minden elismerésem a Belgrádi tévé egykori ismert újságírónője (manapság a Novi Magazin c. lap főszerkesztője) Nadežda Gaće iránt, aki közszereplése ellenére nem változtatta meg – hasonlóan mint a magyar nyelvben, alsóneműt jelentő vezetéknevét – számolva számos szellemeskedés kellemetlenségével, hű maradt apja és elődei vezetéknevéhez. (Zárójelben jegyzem meg, hogy Lika legnevesebb szülöttje Nikola Tesla. Akinek a neve szintén nem  –ić –re végződik, és akit a szerbek is meg a horvátok is, magukénak vallanak).

            Egy igazi „licsány” mesélte el egyszer az ottani furcsa vezetéknevek eredetének történetét. Ha nem fedi a valóságot, az ő lelkén szárad. Mint ismeretes arra a vidékre Mária Terézia telepített megtermett, harcos szerbeket a Monarchia határainak védelme céljából, akik ennek fejében jelentős privilégiumokat is kaptak, például adómentességet. Egy idő után Bécsben úgy határoztak, hogy megszüntetik a szerb határőrök, családjaik, leszármazottaik adómentességét, annál is inkább, mert háború se nagyon volt, a szerbeknek nem volt kivel hadakozni. Elrendelték hát, hogy minden –ić –re végződő családnak megszűnik minden privilégiuma. Erre a licsányok azzal válaszoltak, hogy megváltoztatták vezetékneveiket, sőt, megtréfálják a helytartókat és sok esetben viccesnek szánt vezetékneveket diktáltak be összeíráskor. Ezek a vezetéknevek ma is léteznek. A gyakoriabbak közül sorolok fel néhányat (magyar fordítással): Divjak vagy Divljak (vadember), Bubanj (dob), Zec (nyúl), Zaklan (lemászárolt), Kuga (pestis) vagy még furcsábbak: Bjelobrk (őszbajszú), Pletikosa (aki a haját fonja), Vukoder (farkast nyúzó), Vukobrat (farkas fivére), Guzina (a guza-segg szóbol ered), Masnikosa (zsíros hajú)... Az, aki a Basta vezetéknevet kiötlötte, lehet, hogy az olaszoktól hallotta az „elég volt!” jelentésű szót.

            Mint ahogy kellemetlen közölni a Bugyi falu lakosainak is, hogy hova valósiak, sokan azok közül, akik kellemetlenül hangzó vezetéknevet viselnek megváltoztatják azt (a bugyiak pedig elköltöznek, például Pornóapátiba vagy Nyalkába?). Ami érthető is, magam is ismerek ilyen személyeket. Az egyik barátom vezetékneve a férfi nemi szervre asszociált, megváltoztatta. Az is logikus, hogy valaki, akit például Thököly Istvánnak hívnak nevét Thököly Márkra változtatja (mert a Márk menőbb az Istvánnál)...


            Mindez pedig annak kapcsán jutott eszembe, hogy az ablakon keresztül látom: a cinegék őszi nagy beszerzést végeznek, a teraszunk egy mélyedésébe hordanak különböző magokat, élelmet a téli, zimankós napokra. El tudom képzelni, hogy az „átkos” alatt hányan szellemeskedtek Czinege Lajos hadseregtábornok vezetéknevével, aki 24 éven keresztül volt a Magyar Népköztársaság honvédelmi minisztere. Már az is bohókás, hogy a hadsereg első emberének vezetékneve erre a piciny, jámbor madárkára utal. Meg a c(z)inege cipőjére. Ami valószínüleg 44-es volt. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése